Sacrum na wesoło
To impreza dla byłych, obecnych i przyszłych studentów - mówi Zbigniew Głowacki, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. Dzisiaj spektakl "Żywoty świętych" otworzy Studencką Trzydniówkę Teatralną.
Historia o leśnych potworach i naszych lękach, pełne humoru życiorysy świętych w wersji ludowej, adaptacja książki Rolanda Topora. Przez trzy dni o godz. 18 duża scena OTL będzie należeć do olsztyńskich i białostockich aktorów. Po spektaklach - czas na dyskusje. Gośćmi będą ludzie teatru, dziennikarze, pedagodzy.
- To impreza dla wszystkich, którzy chcieliby nie tylko obejrzeć ciekawe spektakle. Teatr to również miejsce do rozmów, dyskusji, wyrażania opinii, wątpliwości i pytań - mówi Zbigniew Głowacki, dyrektor OTL.
Polska tradycja
Dzisiejsze "Żywoty świętych" - spektakl pełen humoru i folkloru - może być niespodzianką dla tych, którzy omijają teatr z daleka. Ich reżyser, prof. Bohdan Głuszczak, sięgnął do opowieści Jędrzeja Wowry, ludowego gawędziarza, który świętych traktował swojsko. Niezwykłe maski i dekoracje, historie pełne humoru, ludowe pieśni to uczta dla oka i ucha.
- Zawsze miałem ciągoty do naiwnej sztuki ludowej, literatury dawnej - sag, legend - mówi reżyser. - Sięgnęliśmy więc do polskiej bogatej tradycji z okolic Beskidów. Niby żartobliwe opowieści o życiu świętych, a wszystko tu jest bardzo serio, z dużym szacunkiem dla sacrum.
Po spektaklu prof. Bohdan Głuszczak i Henryk Jurkowski wezmą udział w dyskursie teatralnym "Maska-forma-folklor-kreacja".
Kopalnia tematów
We wtorek scena zamieni się w Mały Las. Życie jego mieszkańców to istna sielanka. Jednak pewnego dnia do ich serc zakrada się lęk, a las otaczają potwory. Czy istnieją naprawdę? A może to strach pozwala im rosnąć w siłę? Dowiemy się tego podczas spektaklu "Cykor" [na zdjęciu] w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.- Ten spektakl niesie w sobie duży ładunek problematyki współczesnej, refleksji - mówi reżyser. - To kopalnia tematów do rozmowy.
Po spektaklu na temat "Dziecko-kultura-baśń-polityka" z reżyserem będzie dyskutować dr Teresa Smerek-Brzeska z UWM. Po nim zaplanowano rozmowę na temat recenzji teatralnej z red. Tadeuszem Szyłłejko.
Akcja dzrt
W środę zobaczymy "Trzeba coś z tym zrobić" na podstawie utworu Rolanda Topora. Dramat wewnętrzny samotnej kobiety, która cierpiąc na brak miłości, tworzy w sobie nierealne światy. Powoli zajmują miejsce rzeczywistości i stają się dla niej prawdziwym życiem. Spektakl rozgrywa się wśród żywych aktorów i płaskich, papierowych lalek. Dekoracje inspirowane są grafiką Topora, pisarza i plastyka. Poetykę teledysku wzbogaca żywa muzyka, nadająca tempo i prowadząca akcję rozgrywającej się na dwóch ekranach historii.
Po spektaklu w wykonaniu Akcji dzrt z Białegostoku dyskusja z twórcami na temat "Poszukiwania-obraz-lalka-emocja".
Wystawa, konkurs i bilety
* Podczas imprezy można będzie obejrzeć wystawę prac plastycznych "W kręgu Olsztyna".
* Teatr ogłasza konkurs na recenzję teatralną przedstawienia prezentowanego podczas STT. Regulamin w Biurze Obsługi Widowni.
* Karnet na spektakle 25 zł, bilety ulgowe 11 zł do nabycia w kasie teatru. Rezerwacje: tel. 0-89 521 03 90 i 0-89 533 54 40.