Premiera "Operetki"
W Teatrze Dramatycznym w piątek pierwsza premiera pod nową dyrekcją Tadeusza Słobodzianka.
Wojciech Kościelniak, twórca głośnych spektakli muzycznych, m.in. "Lalki", którą zrealizował z powodzeniem w Teatrze Muzycznym w Gdyni (gościła na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych), mierzy się z "Operetką" Witolda Gombrowicza.
Zaprasza, Wojciech Kościelniak, reżyser
Pracując nad "Operetką" starałem się sięgać do źródeł. Zadałem sobie kilka podstawowych pytań. Po co Gombrowicz ubrał ważne treści w formę operetkową? Szukałem odpowiedzi w jego Dziennikach, w wypowiedziach ludzi, którzy go znali. Okazuje się, że u źródeł tego wszystkiego była chęć zapewnienia dramatowi atrakcyjności. Gombrowicz uważał, że sztuka powinna uwodzić natychmiast. Nie może być tylko mozołem, nawet jeśli będzie mieścić w sobie nie wiem jak głębokie treści. Powinna też być lekka, atrakcyjna, przyjemna dla publiczności. Nic w tym złego.
Drugie pytanie dotyczyło warstwy muzycznej. Dlaczego operetka? Co Gombrowiczowi kojarzyło się z tym gatunkiem? I znów zaskoczenie. Okazuje się, że Gombrowicz bardzo lubił operetkowe arie, miał w swoich zbiorach mnóstwo płyt. Tymczasem obecnie forma operetkowa uznawana jest za największy obciach.
Nie chciałbym traktować muzyki w moim przedstawieniu jako gadżet do wyśmiania. Bo wtedy nie bardzo wiem o czym miałbym opowiadać. Szukając odpowiednika tego, co podobało się autorowi, postanowiłem zabawić się z widzem muzyką, którą lubi reżyser. I takie właśnie utwory skomponował Piotrek Dziubek.
W dramacie Gombrowicza szukam tego, co uniwersalne, żeby móc spojrzeć z mojej perspektywy. Gombrowicz napisał sztukę o niezmienności świata. Przedstawił mechanizm funkcjonowania historii ukazujący zamianę jednego ucisku na drugi. Jak to przełożyć na dzisiejsze czasy? Uznałem, że pokażę ten temat w skali mikro. Opowiem nie o świecie, ale o człowieku.
Teatr Dramatyczny: "Operetka" Witolda Gombrowicza, reżyseria: Wojciech Kościelniak, muzyka: Piotr Dziubek, scenografia i projekt animacji: Damian Styrna, kostiumy: Katarzyna Paciorek, choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk. Występują m.in: Anna Czartoryska/Ewa Lorska, Kinga Głogowska/Marta Walesiak, Paweł Tucholski, Paweł Paprocki/Modest Ruciński, Marcin Przybylski/Krzysztof Żabka, Piotr Kamiński, Paweł Kamiński, Aleksandra Adamska/Karolina Kazoń. Premiera w piątek 12 października.