Powrót „Beczki prochu”
Beczka prochu to najbardziej znana sztuka Dejana Dukovskiego. Wystawiona na kilkunastu europejskich scenach, doczekała się także ekranizacji. Trudno wyliczyć nagrody, które zdobył i sam autor, i film, i teatralne realizacje Beczki prochu. Polska prapremiera odbyła się w Teatrze „Wybrzeże”. 22 stycznia będzie można zobaczyć nagrodzony na międzynarodowym festiwalu „Kontakt” spektakl i spotkać się z jego twórcami, a także z autorem sztuki — Dejanem Dukovskim.
Gdański spektakl był jednocześnie polską prapremierą Beczki prochu. Sztuka napisana została pod wpływem pierwszych walk etnicznych w byłej Jugosławii i jest wstrząsającą opowieścią o świecie, w którym jedynym argumentem staje się przemoc; gdzie ofiary szybko stają się katami. Spektakl zrealizowany w Teatrze „Wybrzeże” został uznany za kontrowersyjny poprzez brutalne pokazanie takiego właśnie świata. Doceniony został jednak na prestiżowym Międzynarodowyrn Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Przedstawienie wyreżyserowała Grażyna Kania — niemiecka reżyserka polskiego pochodzenia, która dotychczas pracowała w teatrach Berlina i Weimaru. Prapremiera Beczki prochu w Gdańsku była jej polskim debiutem.
Dejan Dukovski jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie w Skop je. Dziś ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i jest uważany za jednego z najbardziej interesujących współczesnych dramaturgów. Obecnie mieszka i pracuje zarówno w Skopje, jak i w Hamburgu.
W Beczce prochu grają: Małgorzata Brajner, Małgorzata Oracz, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl, Piotr Jankowski, Florian Staniewski i Dariusz Szymaniak.
Spektakl będzie można zobaczyć 22 stycznia o godz. 19.00. Spotkanie z autorem sztuki, reżyserem przedstawienia, tłumaczką sztuki — Dorotą Jovanką Cirlić — oraz aktorami — po przedstawieniu. Wstęp na spotkanie wolny.