Łumiński znów zaprasza do tańca. Będzie nowy festiwal
Jacek Łumiński, założyciel i wieloletni dyrektor nieistniejącego już Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pomysłodawca i organizator Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, obecnie dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej PWST, organizuje w Katowicach nowy festiwal sztuki tanecznej.
Ekotopia to termin określający nowoczesne społeczeństwo technokulturowe. Takie, dla którego równie cenne są nauka i kultura. Dzięki nim rozwija się, jest innowacyjne, kreuje lepsze życie. Dąży do utopii - świata idealnego. Czy Ślązacy mogą tacy być?
Podobno są kreatywni, otwarci na zmiany, chłoną wiedzą i lubią nowe technologie. Mają potencjał, by stworzyć ekotopię. Jak to zrobić, nauczy ich pierwsza odsłona Międzynarodowej Konferencji i Festiwalu Współczesnej Sztuki Tanecznej - Ekotopie Kultury, która 26 czerwca rozpocznie się w Katowicach.
Jacek Łumiński, założyciel i wieloletni dyrektor nieistniejącego już Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pomysłodawca i organizator Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, obecnie dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej PWST, organizuje w Katowicach nowy festiwal sztuki tanecznej.
Nowy, choć zakorzeniony w tradycji wypracowanej podczas poprzednich edycji konferencji, odbywającej się rokrocznie w Bytomiu, a na którą zjeżdżali tancerze z całego świata.
- Festiwal jest kontynuacją działań, które kiedyś rozwijałem wraz ze Śląskim Teatrem Tańca, polegających na dialogu międzykulturowym i wymianie doświadczeń.
Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na rozwój nowych mediów, innowacyjnej gospodarki i wysokich technologii. Świat zmienia się właśnie dzięki nim. Kultura i sztuka powinny zacząć korzystać z tych nowoczesnych osiągnięć - mówi Jacek Łumiński, dyrektor festiwalu.
W programie "testowej" edycji festiwalu znalazło się sporo wydarzeń zachęcających do czynnego uczestnictwa. - To przede wszystkim festiwal dla ludzi i z udziałem ludzi. Udział w festiwalu ma pobudzić ich do działania poprzez naukę tańca i ruch - mówi Tobiasz Fiutak, jeden z organizatorów festiwalu.
Żeby być uczestnikiem warsztatów, nie trzeba tańczyć. Wystarczy chcieć, otworzyć się na nowe doświadczenia i wspólnie ćwiczyć. Zajęcia odbędą się na czterech scenach na terenie Katowic od 30 czerwca do 5 lipca. Koszt udziału w warsztatach wynosi od 150 zł do nawet 750 zł. Właśnie rozpoczęły się zapisy.
Na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach wystąpi sześć zespołów, reprezentujących najważniejsze nurty tańca współczesnego.
Przegląd otworzy T.H.E. Dance Company z Singapuru, który w spektaklu "RE: OK BUT" wytańczy opowieść o kondycji człowieka. Holendersko-amerykański Bodies Anonymous pokaże "Divided We Stand" - projekt na granicy teatru, sztuki performance'u i tańca o poszukiwaniu własnej tożsamości.
The Battery Dance Company z USA przywiezie na festiwal jeden ze swoich projektów łączących taniec i edukację, a artyści z zespołu będą przez cały festiwal prowadzić warsztaty taneczne wśród uczniów śląskich szkół. Efekty wspólnej pracy pokażą na początku lipca.
Niewątpliwie jednym z najciekawszych, bo najbardziej egzotycznych będzie występ Manisha Gulyani z Indii, który zaprezentuje kathak, czyli jeden z sześciu głównych klasycznych tańców Indii - niezwykle dynamiczny i zmysłowy rodzaj ekspresji cielesnej.
Festiwal potrwa od 26 czerwca do 5 lipca. Organizatorem jest Fundacja Śląskiego Teatru Tańca we współpracy z instytucjami kulturalnymi oraz placówkami edukacyjnymi Katowic, Bielska-Białej i innych miast. Finansowo nowy projekt Jacka Łumińskiego wsparły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Katowice, sponsorzy prywatni i organizacje rządowe państw, których przedstawiciele przyjadą na festiwal.