Komuna Warszawa gra spektakl o wojnie. I pyta: Czy jesteśmy na nią przygotowani?
Reżyser Cezary Tomaszewski opowiada w swoim nowym spektaklu o wojnie. Premiera już w sobotę w Komunie Warszawa.
Komuna Warszawa, czyli niezależna grupa teatralna z blisko 30-letnim stażem, rozpoczyna nowy projekt "Przed wojną / Wojna / Po wojnie". Nie chodzi tylko o działania zbrojne i przepowiadany przez wielu ekspertów atak Rosji na Europę Zachodnią, ale również o wojny psychologiczne, domowe i rodzinne.
Impulsem, który skłonił Komunę Warszawa do zajęcia się tym tematem, był ciąg, jak sami podkreślają, ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, brexit czy wygrana Donalda Trumpa. "Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy wojna może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?
Muzeum Wojny i Susan Sontag
W pierwszym spektaklu przygotowanym przez zespół aktorski Komuny, dramaturżkę Joannę Wichowską i reżyserkę Rozę Sarkisian zostały zderzone doświadczenie wojny na Ukrainie i dopiero co otwarte gdańskie Muzeum Wojny. Dopełnieniem były cytaty z Susan Sontag. Premiera odbyła się przed wakacjami.
W kolejnym z cyklu przedstawieniu "Cezary idzie na wojnę" reżyser bierze na warsztat takie pojęcia jak przydatność oraz efektywność w ramach systemu kapitalistycznego i polityki państwowej będącej przedłużeniem polityki wojennej. Biografia reżysera, rozpisana na czworo aktorów i pianistkę, staje się pretekstem do wytworzenia własnego queerowego wyobrażenia. W spektaklu Tomaszewski styka "Popołudnie Fauna" Niżyńskiego z pieśniami Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii.
Reżyser, choreograf, performer
Cezary Tomaszewski jest reżyserem, choreografem i performerem. Od kilku lat rozwija z Capellą Cracoviensis autorską formułę teatru muzycznego bazującego na muzyce klasycznej. W Warszawie do tej pory wyreżyserował spektakl "Kto nas odwiedzi" w Och-Teatrze w 2016 roku z Janem Peszkiem. Ostatnio pracował w Wałbrzychu nad przedstawieniem "Gdyby Pina nie paliła, toby żyła", w Krakowie nad "Halką" Moniuszki oraz w Kaliszu nad "Żołnierzem królowej Madagaskaru".
W najbliższych miesiącach Komuna Warszawa zapowiada premierę spektaklu Anny Smolar oraz przedstawień na podstawie tekstów Agnieszki Jakimiak i Pawła Mościckiego.
----------
"Cezary idzie na wojnę", 8-9 lipca, godz. 19, Komuna Warszawa, ul. Lubelska 30/32, bilety: 20, 30 zł