Osy, Bachantki i scheda po prezesie. Nowości w warszawskich teatrach
Sztuka o kobiecym gniewie w Powszechnym, a może spektakl Iwana Wyrypajewa w Och-Teatrze? Jakie premiery szykują dla nas stołeczne teatry?
"Osy"
Iwan Wyrypajew wyreżyseruje na scenie Och-Teatru własną sztukę "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie". Na scenie Magdalena Boczarska, Marcin Dorociński i Dariusz Chojnacki. "Dwóch mężczyzn i jedna kobieta, nie wiedząc, co zrobić ze swoim życiem i jak poradzić sobie z samotnością we wszechświecie, ruszają w odważną i tragikomiczną podróż do świata splątanych relacji pomiędzy nimi samymi" - czytamy w opisie spektaklu. "To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej stnikturze, w której zawiera się ukryty przed spojrzeniem widza kod". - Sztukę "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" napisałem kilka lat temu i od tej pory marzyłem o wystawieniu jej. Uważam, że jest bardzo ciekawa, ma w swojej konstrukcji taki sekret, którego wprost widz nie poznaje. Ma przedziwną strukturę, która wymaga specjalnego bycia na scenie. Dla mnie wystawienie "Os..." to eksperyment oraz okazja do spotkania z bardzo dobrymi aktorami - powiedział reżyser. Och-Teatr. Premiera: 29.11
***
"Bachantki"
Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski tym razem sięgają po słynny dramat "Bachantki" Eurypidesa i tworzą w Teatrze Powszechnym spektakl o szowinizmie i patriarchacie, które są zakorzenione w naszej kulturze. Skupiają się na kobiecej sile. "Kobiety od czasów antyku są bez głosu. Równouprawnienie kobiet wciąż jest spychane do getta tzw. kobiecych spraw. Jeśli grupa uprzywilejowana - białych, heteroseksualnych mężczyzn - nie stanie w jednym szeregu z kobietami w tej walce, przemoc i ekonomia wciąż będą głównymi siłami napędzającymi rzeczywistość, wktórej żyjemy" - czytamy w opisie spektaklu. Do rewolucji może doprowadzić kobiecy bunt i solidarna walka o równouprawnienie. Autorem scenografii jest holenderski artysta Jonas Staal. Teatr Powszechny. Premiera: 7.12
***
"Fantazja polska"
Sztuka Macieja Wojtyszki w reż. Andrzeja Strzeleckiego (w znakomitej obsadzie) wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl Teatru Ateneum opowiada o słynnym tournee Ignacego Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych oraz staraniach pianisty o poparcie dla sprawy niepodległości Polski. W głównej roli zobaczymy Krzysztofa Tyńca. Teatr Ateneum. Premiera 17.11.
***
"Burza"
Paweł Miśkiewicz reżyseruje w Narodowym "Burzę" Szekspira. Będzie to opowieść o zbrodni zaniechania. Jak rozgrzeszyć zbrodniarza, kiedy nawet on sam nie wie, że jakaś zbrodnia miała miejsce? - zastanawiają się twórcy spektaklu. Na scenie m.in. Mariusz Benoit, Jan Frycz, Jerzy Radziwiłowicz i Mariusz Bonaszewski. Teatr Narodowy. Premiera 1.12.
***
"Języki przyszłości"
Premiera w ramach projektu "Teatr 2118". Zapowiedź spektaklu brzmi jaknoworoczny horoskop: "To będzie rok pełen napiętej atmosfery, nieprzewidzianych wydarzeń i niespodzianek. Twój spokojny charakter może być wystawiony na próbę, bardzo możliwe, że stracisz twoją legendarną cierpliwość...". Reżyseria Anna Nowak. Nowy Teatr. Premiera 6.12.
***
"Kilka dziewczyn"
Intymne sytuacje i miłosne gry - to wszystko zobaczymy w spektaklu Bożeny Suchockiej. Cztery spotkania po latach, cztery kobiety, z którymi kiedyś związał się bohater sztuki (w tej roli Grzegorz Małecki). Ile w tych związkach było prawdy, a ile udawania i intryg? Rzecz o Don Juanie na miarę naszych czasów. Teatr Narodowy. Premiera 24.11.
***
"Ucho Prezesa, czyli scheda"
Słynny serial internetowy na deskach teatru? Dlaczego nie?! Prezes (Robert Górski) chce sprawdzić lojalność swoich współpracowników. Używa do tego fortelu. Rozpoczyna się walka o władzę. W obsadzie plejada gwiazd, m.in. Mikołaj Cieślak, Janusz Chabior i Cezary Pazura. Teatr 6.piętro. Premiera 21.12.