Poseł Mieszkowski ponownie pyta ministra Glińskiego: Co z artystami?
- Jaka będzie wysokość wsparcia finansowego dla artystów, twórców i animatorów kultury, którzy utracili wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa? - pyta w swojej drugiej już interpelacji ministra kultury poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.
Poseł o wsparcie artystów pytał ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego już 23 marca.
- Sytuacja artystów jest tragiczna. Wielu z nich jest uzależnionych od tego, czy teatry grają, czy są koncerty, działają muzea, galerie. Stracili źródło dochodów. Dodatkowo sporo osób nie pracuje na etacie - mówił Mieszkowski. - Są pozbawieni teraz osłon socjalnych, a mają rodziny, opłaty. Wiem, że minister przygotowuje jakieś kwoty osłonowe, ale już teraz musi coś powiedzieć artystom. Znaleźli się pod ścianą.
Mieszkowski nie otrzymał jeszcze odpowiedzi, więc w poniedziałek, 6 kwietnia, zadał ministrowi bardziej szczegółowe pytania. Pismo posła publikujemy w całości poniżej.
"Artyści i osoby zatrudnione w ośrodkach kultury, są jedną z grup zawodowych, które straciły źródło dochodów z powodu pandemii koronawirusa. Sytuacja jest poważna, dlatego apeluję do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Profesor Piotr Gliński o pilną odpowiedź na skierowaną interpelację w sprawie wsparcia finansowego artystów oraz konkretne rozwiązania i realną pomoc ludziom kultury. Zaproponowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program "Kultura w sieci" jest nieprzemyślany, chaotyczny i pozbawiony strategii".
Koronawirus. Kiedy realne wsparcie?
W związku z powyższym Krzysztof Mieszkowski skierował do ministra Piotra Glińskiego siedem pytań:
"1. Jaka będzie wysokość wsparcia finansowego dla artystów, twórców i animatorów kultury, którzy utracili wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa?
2. W jakiej wysokości zapomogi będą mogli otrzymać artyści w obliczu stanu epidemii w Polsce z Funduszu Promocji Kultury?
3. Kiedy i w jakiej formie ruszy realne wsparcie finansowe dla niezależnych i niezrzeszonych artystów, twórców i animatorów kultury?
4. Czy, kiedy i w jakiej formie uruchomione zostanie wsparcie dla artystów, którzy nie mogą skorzystać z programu "Kultura w sieci" ze względu na wykluczenie cyfrowe lub specyfikę działalności?
5. Kiedy formularz dla ubiegających się o wsparcie w ramach programu "Kultura w sieci" stanie się przystępny i odbiurokratyzowany?
6. Czy, kiedy i w jakiej formie zostanie przeprowadzona ankieta dla artystów o zmianie ich sytuacji w wyniku epidemii koronawirusa?
7. Kiedy i na jakich zasadach ruszy kompleksowy program antykryzysowego wsparcia dla kultury? Jakie działania i nakłady zostaną podjęte, by wspomóc funkcjonowanie publicznych instytucji kultury po epidemii?".