Koronawirus w Bydgoszczy. MCK przenosi festiwale do internetu. Ruszyła Wiosna Wirtuali
W wtorek (14 kwietnia) w Bydgoszczy rozpoczęła się Wiosna Wirtuali 2020. MCK przygotował dla widzów koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne, reportaże, interaktywne publikacje oraz wirtualne spacery i wystawy.
Z powodu panującej pandemii koronawirusa już od ponad miesiąca zamknięte są teatry, kina, muzea czy galerie. Nie odbywają się żadne imprezy masowe. To jednak nie wyklucza obcowania z kulturą, która coraz intensywniej przenosi się do internetu.
Wiosna tradycyjnie jest okresem, gdy Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na organizowane przez siebie festiwale. Od marca do czerwca planowano zorganizować ich aż pięć: Ethniesy (muzyki tradycyjnej i ludowej), Drums Fusion (sztuki perkusyjnej), Animocje (filmów animowanych), Millennium Docs Against Gravity (filmów dokumentalnych) oraz literacki festiwal Prze-Czytani. Pandemia nie spowodowała jednak całkowitej rezygnacji z tych planów. W MCK od wielu tygodni trwa praca nad przeniesieniem ich do internetu. Tak powstał szereg wirtualnych działań, które będą promowane pod szyldem Wiosna Wirtuali 2020.
W sumie przez siedem tygodni MCK zaprezentuje ponad 20 wydarzeń, które dostępne będą na Facebooku, Instagramie, Twitterze i kanale YouTube. Nie zabraknie pokazów filmowych, spektakli teatralnych, koncertów na żywo czy wirtualnych spacerów.
Program
Wiosny Wirtuali na ten tydzień
Wydarzenia, które już się odbyły, nadal są dostępne do obejrzenia:
15 kwietnia, godz. 10 - fanpage Bydgoskiego Informatora Kulturalnego: druga odsłona cyfrowego wydania BiK-u
16 kwietnia, godz. 10 - fanpage Barki Lemara: kolejny odcinek reportażu "Legendy Szyperskie"
17 kwietnia, godz. 10 - fanpage Pałacu Ostromecko: "Biuro Rzeczy Zamyślonych" - nowy dokumentalny cykl Adama Gajewskiego
19 kwietnia, godz. 10 - fanpage Animocji: Małe Wirtualne Animocje
19 kwietnia, godz. 10 - fanpage Barki Lemara: AKCJA - KREACJA na Urodziny Miasta