Artykuły

Koronawirus w Bydgoszczy. Wirtualna kultura, doznania prawdziwe

Już od ponad miesiąca z powodu epidemii koronawirusa nie odbywają się żadne imprezy masowe, a instytucje kultury są zamknięte. Przeniosły się więc do internetu. Na stronie encyklopediateatru.pl. znajdziemy klasyki Teatru Polskiego takie jak "Sprawa Dantona" w reżyserii Pawła Łysaka, "Witaj/Żegnaj" Jana Klaty, "Opowieści zimowe" Igi Gańczarczyk czy "Nordost" Grażyny Kani.

Wiosna tradycyjnie jest okresem, gdy Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na organizowane przez siebie festiwale. Od marca do czerwca planowało zorganizować ich aż pięć: Ethniesy, Drums Fusion, Animocje, Millennium Docs Against Gravity i Prze-Czytani. Pandemia nie spowodowała jednak całkowitej rezygnacji z tych wydarzeń. W MCK od wielu tygodni trwała praca nad przeniesieniem ich do internetu.

- Ta wyjątkowa, nietypowa sytuacja, w której znaleźliśmy się dziś wszyscy, w znacznym stopniu zaważyła również na naszej działalności. Ze względu na szereg obostrzeń związanych z tzw. społeczną kwarantanną obowiązującą na terenie całego kraju, zmuszeni zostaliśmy zamknąć swe wrota dla uczestników kultury, a przecież kultura żyje - mówi Kuba Ignasiak z MCK.

Tak powstał szereg wirtualnych działań, które są promowane pod szyldem Wiosna Wirtuali 2020. Od 14 kwietnia odbędzie się ponad 20 wydarzeń, które będą dostępne na Facebooku, Instagramie, Twitterze i kanale YouTube. Nie zabraknie pokazów filmowych, spektakli teatralnych, koncertów na żywo czy wirtualnych spacerów. Przed nami jeszcze m.in. podcast o improwizacji, Bydgoska Kronika Filmowa czy koncert Adeli Konop.

Koronawirus w Bydgoszczy. Koncert co się zowie

Pandemia koronawirusa sprawiła, że planowane na ten rok specjalne, bo obchodzone w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, urodziny miasta nie mogły się odbyć. Zamiast nich bydgoscy muzycy zostali zaproszeni do występu internetowego. Nie był to koncert na żywo - artyści wcześniej mieli okazję nagrać swoje utwory w domach. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji tego koncertu. Od pomysłu do realizacji czasu nie było zbyt wiele. Na szczęście wszyscy artyści bez wahania zgodzili się wystąpić i wysłać nagranie. W zasadzie nikt nam nie odmówił. Myśleliśmy, czy nie spróbować zorganizować koncertu na żywo i łączyć się z artystami, ale niestety w takim przypadku mogło pojawić się wiele technicznych kłopotów - mówi Łukasz Krupa, szef promocji bydgoskiego ratusza.

W jubileuszowym koncercie wystąpili m.in. soliści Opery Nova, zespół Żuki, Agnieszka Twardowska, Bisz czy Pawbeats. - Jak tylko dostałem telefon, od razu się zgodziłem. To ważne, by jednoczyć się w takich chwilach - mówi Marcin Pawłowski, czyli Pawbeats. Pandemia koronawirusa znacząco pokrzyżowała mu zawodowe plany. - Odwołaliśmy wszystkie koncerty, które mieliśmy zagrać. Ruszamy z akcją crowdfundingową, by zrealizować nagrania studyjne z artystami, którzy brali udział w moim koncercie. Wiadomo, że nie zastąpi to występów, ale może będzie chociaż ich namiastką. Chciałbym też móc umożliwić w ten sposób moim muzykom pracę - dodaje Pawbeats.

Koronawirus w Bydgoszczy. Spektakle w internecie

Teatr Kameralny w Bydgoszczy nie zaprasza jeszcze widzów na spektakle, ale prowadzi działalność edukacyjną, którą na czas pandemii kontynuuje w internecie. Trwa cykl edukacyjno-teatralny "Poczytaj Mi", w ramach którego zaproszeni aktorzy wraz z animatorami tworzą "lekcję teatralną". Jego internetowa premiera odbyła się pod koniec marca, a książkę "Sprzedam mamę" autorstwa Care Santos czytali wówczas m.in. Roma Gąsiorowska, Mateusz Damięcki i Tomasz Sapryk. Kolejne wydarzenie dla najmłodszych już w sobotę (25 kwietnia) - spotkanie z cyklem wierszy Michała Rusinka "Wierszyki domowe" i z samym autorem. Oprócz tego pojawią się goście, wśród nich m.in. Hanna Śleszyńska i Łukasz Nowicki. - Tym razem rozszerzamy wydarzenie o działania teatralne. Kupiliśmy oprogramowanie umożliwiające prowadzenie transmisji w profesjonalny sposób i stworzenie "internetowej sceny". Oprócz gości tradycyjnie pojawią się współpracujący z nami aktorzy - mówi Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego.

Teatr Polski w Bydgoszczy podczas pandemii działa charytatywnie i przyłącza się do akcji "Bydgoszcz szyje maski dla medyków". Zwykle zadaniem teatralnych krawcowych jest tworzenie kostiumów, dziś jednak swoją energię pożytkują na szycie maseczek ochronnych. Uszyły ich już ponad tysiąc. - Maseczki są tworzone według wzoru, który pozwala na włożenie do nich wkładu chroniącego. Produkcja trwa. W najbliższym czasie gotowe materiały ochronne zostaną przekazane koordynatorom akcji, aby trafiły do najbardziej potrzebujących ośrodków zdrowia - mówi Aleksandra Rzęska z Teatru Polskiego.

A co ze spragnionymi sztuki teatromanami? Tym bydgoska scena sukcesywnie przypomina o swoich dawnych spektaklach, które można obejrzeć na stronie encyklopediateatru.pl. Znajdziemy tam klasyki, takie jak "Sprawa Dantona" [na zdjęciu] w reżyserii Pawła Łysaka, "Witaj/Żegnaj" Jana Klaty, "Opowieści zimowe" Igi Gańczarczyk czy "Nordost" Grażyny Kani.

Koronawirus w Bydgoszczy. Przeżyjmy to jeszcze raz

Filharmonia Pomorska także wychodzi z ofertą dla stęsknionych melomanów. Na stronie internetowej w zakładce "Przeżyjmy to jeszcze raz" zamieszczane będą fragmenty koncertów. Teraz posłuchać można "Kolędy nocki" oraz jubileuszowej płyty Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis. Dostępna jest również transmisja poranka dla seniorów online "Na urodziny Franza Lehára", a dla najmłodszych koncert z cyklu Akademia WioliMisia. Filharmonia przygotowała także specjalny audiobook "Od brzuszka do uszka maluszka".

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zwykle zaprasza w swoje progi najmłodszych. Teraz zachęca do kreatywnego spędzenia czasu w domu. Na stronie centrum znajdziemy inspirację do stworzenia własnych animacji. A dla teatromanów - teatrzyk kukiełkowy "Trzy małe świnki" i teatr cieni "Kopciuszek". Dla starszych wirtualne spotkanie literackie z Tomaszem "Lipim" Lipskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji