Opera i Filharmonia Podlaska. Otwarty amfiteatr, pierwszy koncert na żywo, operetkowe hity
Trzy miesiące przerwy, żadnych koncertów z publicznością, pusta scena i widownia. Ale wreszcie to się zmieni. W sobotę i niedzielę (20-21 czerwca) o godz. 19 Opera i Filharmonia Podlaska zaprosi widzów do amfiteatru na koncert operetkowych i musicalowych hitów.
Jeszcze kilkanaście dni temu po poluzowaniu ograniczeń i zezwoleniu na otwarcie filharmonii białostocka opera nieśmiało wspomniała, że może jeszcze w tym sezonie uda się zorganizować jakiś koncert na żywo. Choćby w plenerze. Ale początkowo zdecydowano się jedynie na zorganizowanie prób muzyków (którzy wreszcie mogli się spotkać po długiej izolacji) i retransmitowaniu ich w internecie. W końcu jednak OiFP, po odpowiednim przygotowaniu miejsca, postanowiła pójść o krok dalej. I zaprosić widzów do operowego amfiteatru. Jeśli zaś zawiedzie pogoda, koncert odbędzie się w operze.
Nie będzie to pierwsze wydarzenie artystyczne w takiej określonej przestrzeni po poluzowaniu obostrzeń - w miniony weekend na spektakle zdecydował się Teatr Dramatyczny (uczestniczyło w nich około stu widzów). Teraz zaś, jako drudzy, z publicznością spotkają się filharmonicy. Lalkarze z Białostockiego Teatru Lalek na razie nie pokażą spektakli na żywo. Zamknięte są też jeszcze kina, których przygotowanie do nowych realiów jeszcze trochę potrwa (dochodzą też problemy z repertuarem, uzależnionym od zagranicznych dystrybutorów, którzy na razie zawiesili jakiekolwiek premiery).
Opera i Filharmonia Podlaska. Program
- W operowym amfiteatrze usłyszymy to, co najlepsze w muzyce operowej, operetkowej i rozrywkowej: pełną wdzięku i melodyjności arię Noriny z "Don Pasquale" Donizettiego, tryskającą ironicznym humorem arię Adeli "Taki pan jak pan" oraz Kuplety Księcia Orłowskiego z operetki "Zemsta nietoperza" Straussa, słynną arię Parysa "O del mio dolce ardor" z opery "Parys i Helena" von Glucka - rolę napisaną dla jednego z największych sopranistów kastratów owych czasów - oraz "Barcarolle" z opery "Opowieści Hoffmana" Offenbacha - wylicza Joanna Dolecka, rzeczniczka OiFP. - Duet kwiatów z opery "Lakme" L. Delibesa połączy gwiazdy tej części wieczoru: Małgorzatę Trojanowską - sopran - oraz Joannę Motulewicz - mezzosopran.
Solistkom będzie towarzyszył zespół OiFP pod kierunkiem Rafała Dudzika, aranżacje przygotował Krzysztof Dombek.
W drugiej części koncertu na scenie pojawią się: Monika Ziółkowska, Dorota Białkowska, Bartłomiej Łochnicki i Maciej Nerkowski, którzy z towarzyszeniem muzyków Orkiestry OiFP wykonają największe przeboje z repertuaru m.in. Dianne Reeves ("In Your Eyes"), Elvisa Presleya ("A Little Less Conversation"), Franka Sinatry ("Come Fly with Me"), Edith Piaf, Zbigniewa Wodeckiego. Za aranżacje i kierownictwo muzyczne odpowiada Andrzej Makal.
Bilety na koncert - 20 i 25 zł. Ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc jest ograniczona.
Opera i Filharmonia Podlaska. Obostrzenia
Joanna Dolecka informuje też o obostrzeniach - opera przygotowała specjalny regulamin uczestnictwa widzów w wydarzeniach artystycznych organizowanych w trakcie epidemii koronawirusa (dostępny na stronie OiFP).
Jego najważniejsze zapisy są następujące:
W czasie przebywania na terenie OiFP podczas wydarzeń artystycznych każda osoba zobowiązana jest do:
a) zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica) po wejściu na teren OiFP - zapewnionymi przez widza we własnym zakresie; OiFP zastrzega sobie prawo do odmowy widzowi wstępu i uczestnictwa w wydarzeniu w przypadku niestosowania przez niego środków ochrony osobistej. W takim przypadku nie przysługuje widzowi zwrot należności za zakupiony bilet,
b) używania płynu odkażającego dłonie, dostępnego przy wejściu na teren OiFP,
c) zachowania odległości 2 metrów od siebie podczas przepływu widzów na widownię, który będzie kontrolowany przez obsługę widowni,
d) zachowywania odległości 1,5 metra od siebie na widowni i zajęcia miejsca wskazanego przez obsługę widowni; miejsca siedzące będą organizowane naprzemiennie, z zachowaniem wolnych miejsc między widzami.
Regulamin podkreśla też, że "w celu przeciwdziałania nadmiernemu gromadzeniu się w miejscu wydarzenia OiFP zaleca samodzielne wydrukowanie i podpisanie Oświadczenia COVID przed przybyciem do OiFP (oświadczenie do pobrania ze strony internetowej opery). W przypadku niemożności wydrukowania Oświadczenia COVID, oświadczenie takie będzie złożone w miejscu wydarzenia, w tym celu jednak konieczne jest przybycie do OiFP z odpowiednim wyprzedzeniem. OiFP zastrzega sobie prawo do odmowy widzowi uczestnictwa w wydarzeniu w przypadku niezłożenia oświadczenia, a w takim przypadku cena za bilet takiej osoby nie podlega zwrotowi".
Dalej czytamy, że dyrektor instytucji w porozumieniu z organizatorem może wprowadzić procedurę pomiaru temperatury uczestników wydarzenia artystycznego, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w związku z epidemią COVID-19. "W razie wprowadzenia procedury pomiaru temperatury, widz zobowiązuje się, że przypadku wystąpienia u niego podwyższonej temperatury, nie weźmie udziału w wydarzeniu i poinformuje o tym OiFP. W takim przypadku przysługuje widzowi zwrot należności za zakupiony bilet, o co widz winien zgłosić się do OiFP w ciągu 7 dni po odbyciu wydarzenia, w którym nie brał udziału z powyższych względów wraz z biletem i dokumentem zakupu.
Odmowa poddania się badaniu temperatury ciała spowoduje odmowę dopuszczenia danej osoby do udziału w wydarzeniu artystycznym, a w takim przypadku cena za bilet takiej osoby nie podlega zwrotowi".
W pierwszej kolejności zapraszane są osoby starsze, a następnie kolejno pozostali widzowie.