Teatralny lipiec w Konsulacie Kultury w Gdyni
Pierwszą „dorosłą” pozycją w letnim repertuarze będzie „Koszt życia”. To jedna z najgłośniejszych realizacji gdyńskiej sceny w ostatnim czasie.
Spektakle w nowym reżimie sanitarnym, gry miejskie dla całej rodziny - gdyński Konsulat Kultury tego lata "odmraża" się na dobre i zaprasza w swoje progi miłośniczki i miłośników teatru.
Teatr to dziedzina sztuki wyjątkowo dotknięta restrykcjami związanymi z pandemią. W całym kraju sceny ledwie zdołały się „odmrozić” po wycofaniu wszystkich ograniczeń, a już muszą kończyć sezon.
Trójmiasto jak zawsze jest wyjątkiem. Tu sezon teatralny w wakacje trwa w najlepsze. Nie inaczej będzie w tym roku, tym bardziej że granie w plenerze – charakterystyczny element teatralnego lata nad morzem - jest dziś o wiele łatwiejsze z formalnego i organizacyjnego punktu widzenia, a na dodatek przyjemniejsze dla widzek i widzów niż spektakle w tradycyjnych siedzibach scen teatralnych.
Swoje wakacyjne plany już wcześniej ogłosił teatr Wybrzeże, teraz przyszedł czas na inną z trójmiejskich scen, tę działającą w gdyńskim Konsulacie Kultury. Znany jest już repertuar na pierwszą część sezonu. Znalazło się w nim pięć spektakli wyprodukowanych na tej scenie oraz kilka dodatkowych wydarzeń specjalnych.
Konsulat Kultury ze spektaklami
Letnią działalność teatralną Konsulatu Kultury zainauguruje w tym roku, w pierwszy weekend lipca (5-7 lipca), spektakl dla dzieci, cieszący się do tej pory sporą popularnością. To przedstawienie „Marysia ma Rysia” przeznaczone dla dzieci od lat trzech. Pogodną opowieść o dziewczynce, która przyjaźni się z glonojadem, wyreżyserowała Agnieszka Płoszajska.
Pierwszą „dorosłą” pozycją w letnim repertuarze będzie „Koszt życia”. To jedna z najgłośniejszych realizacji gdyńskiej sceny w ostatnim czasie, a zarazem jedno z pierwszych w Polsce wystawień tekstu Martyny Majok, polskiej autorki mieszkającej od lat w Stanach Zjednoczonych, która za swoją twórczość zdobyła prestiżową nagrodę Pulitzera w dziedzinie tekstów dramaturgicznych. Wyreżyserowany przez Grzegorza Chrapkiewicza spektakl będzie można zobaczyć w dniach 10 i 11 lipca.
„Lekko nie będzie” w reżyserii Tomasza Sapryka to z kolei brawurowa francuska komedia opowiadająca o związkach, w których między partnerami jest duża różnica wieku. Rodzi to wiele napięć, ale jest jednocześnie niewyczerpanym źródłem humoru. Spektakl, jeden z największych przebojów tej sceny, zaplanowany został w dwa weekendy: 14-15 lipca i 1-2 sierpnia.
„Konsternacja”, także w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, to z pozoru bardzo lekki, zabawny spektakl, który kryje jednak sobie sporą dawkę głębokiej refleksji na temat współczesności. Dwa przedstawienia zaplanowane zostały na 17 i 18 lipca.
„Cześć, kochanie. Głowacki 3.1” To przedstawienie oparte na trzech krótkich tekstach dramatycznych Janusza Głowackiego, które wspólnie tworzą karykaturalny obraz rzeczywistości i natury człowieka. Będzie je można zobaczyć w dniach 24-27 lipca.
Konsulat Kultury dla dzieci i rodzin
Ważnym uzupełnieniem repertuaru teatralnego Konsulatu Kultury będzie pierwsza z cyklu rodzinnych gier miejskich. Będą się one odbywać w cztery wakacyjne niedziele i poświęcone będą Gdyni i jej tajemnicom. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli poznawać swoje miasto od nieco innej strony niż na co dzień. Pierwsza odsłona, zatytułowana „Zmysły Gdyni”, zaplanowana została na 12 lipca.
Wszystkie spektakle w Konsulacie Kultury odbywać się będą zgodnie zasadami nowego reżimu sanitarnego, przygotowanymi dla scen teatralnych. Wypełniona będzie tylko połowa widowni, wszystkie widzki I widzowie przez cały czas trwania przedstawienia muszą mieć na twarzach maseczki, wymagana jest także dezynfekcja rąk.