Kultura online w Trójmieście i kraju. 16-19 listopada
Festiwal Camerimage online, Gdańska Jesień Pianistyczna i Jazztopad w formie wirtualnej, wernisaż wystawy w sieci. Kultura ponownie przeniosła się do internetu.
Do 29 listopada decyzją rządu kultura, ponownie, została zamknięta. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Prezentujemy najciekawsze z wydarzeń lokalnych i ponadlokalnych.
Camerimage Festival
14-21 listopada
Festiwal Camerimage w tym roku po raz pierwszy w historii odbywa się w przestrzeni wirtualnej. W programie toruńskiej, ale jednak ponadlokalnej imprezy wiele przedpremierowych pokazów filmów. Aby mieć do nich dostęp, należy wykupić karty wstępu umożliwiające wejście na seanse.
Dolina Muminków w listopadzie
14-24 listopada
Teatr Soho zaprasza na słuchowisko dla rodzin przygotowane na podstawie spektaklu Igora Gorzkowskiego według prozy Tove Jansson. Dostęp do przygód Mimbli, Paszczaka, Włóczykija, Filifionki, Homka lub Wuja Truja dostępny będzie po wykupieniu wirtualnych wejściówek-cegiełek na stronie ewejściówki.pl
18th Warsaw Jewish Film Festival
16-22 listopada
Osiemnasty festiwal i pierwszy w odsłonie online na platformie Ninateka, na kanale Fundacji Kamera Dawida na Vimeo oraz na portalu Tokfm.pl. Ceremonię otwarcia uświetni polska premiera filmu „Pod tym samym niebem” („Non Odiare”) Maura Manciniego. W programie filmy z Włoch, Austrii, Niemiec, Francji czy Holandii oraz rozmowy i wykłady z reżyserami i reżyserkami.
19. Przegląd Teatralny MASSKA
16-22 listopada
To jest wydarzenie bardzo niestandardowe. W Przeglądzie Teatralnym Masska biorą udział teatry niezależne i młodzieżowe oraz artyści z niepełnosprawnościami. W tym roku wydarzenie będzie miało formułę online. W programie spektakle grup m.in. z Sopotu, Lublina, Przemyśla, Rzeszowa, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Uzbekistanu i Gruzji.
Jazztopad online
17-19 listopada
W tym roku wrocławski festiwal jazzowy Jazztopad musiał przenieść się do sieci w okrojonej formie. Na wirtualnym festiwalu wystąpią Joanna Duda Trio (17 listopada), która wykona premierowe kompozycje, Dominik Wania (18 listopada) z materiałem z nowej płyty “Lonely Shadows” oraz Resina z premierowym materiałem “Nieme/Speechless” w towarzystwie chóru Narodowego Forum Muzyki. Transmisja w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube) NMF oraz na stronie internetowej. Transmisja jest bezpłatna, ale można wpłacić cegiełkę.
Festiwal Fabuły w Poznaniu
17-21 listopada
Centrum Kultury Zamek w internecie organizuje Festiwal Fabuły, a w jego ramach spotkania z pisarkami i pisarzami oraz debaty i dyskusje. M.in. spotkanie z Dominiką Słowik, Izabelą Morską, spotkanie z debiutantami Bolesławem Chromrym, Barbarą Sadurską i Marią Karpińską czy dyskusja o “Ferdydurke” Gombrowicza. Transmisja i pełen program wydarzenia na Facebooku Zamek Czyta.
Ołówek przebija bańki
18 listopada
“Ołówek przebija bańki” to wystawa online artystek i artystów, którzy zilustrowali tematy “Zeszytu Solidarności Codziennie”. Wernisaż prac będzie okazją do rozmowy z ilustratorką i kuratorką wystawy Zuzą Gadomską oraz scenarzystą i rysownikiem Danielem Chmielewskim. Transmisja na Facebooku Solidarności Codziennie ECS (godz. 18).
Wojtek Mazolewski Trio
18 listopada
Trio Wojtka Mazolewskiego zagra koncert streamowany na żywo w ramach cyklu koncertu Przestrzeń Jazzu/Space of Jazz. Charyzmatyczny kontrabasista ze swoim zespołem zaprezentuje m.in. materiał stworzony w pandemii oraz utwory z albumu “When Angels Fall”. Wydarzenie będzie streamingowane online na Facebooku oraz na YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury.
15. Gdańska Jesień Pianistyczna
18-23 listopada
Filharmonia Bałtycka musiała stawić czoła nowej rzeczywistości i przenieść swoje działania do sieci. W związku z tym recitale w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej zostały nagrane i przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Koncerty m.in. Ewy Pobłockiej, NeoQuartet, Polish Piano Trio czy Davida Greilsammer publikowane będą na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Teatr w Blokowisku “Ta mała piła dziś”
19 listopada
„Ta mała piła dziś” - to program muzyczno-kabaretowy zrealizowany przez trójmiejskich artystów na podstawie repertuaru Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Miry Zimińskiej czy Adolfa Dymszy. W trójmiejskiej odsłonie występują Karolina Arczewska, Marek Brand, Piotr Urowski, Ignacy Jan Wiśniewski i Antoni Wojnar. Transmisja programu online na profilu facebookowym i YouTube Plamy GAK (godz. 19)