"Księga rodzaju 2" na 60-lecie Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Schizofrenia jako choroba niosąca nie tylko cierpienie, ale także wyzwolenie? Otwierająca przed nami nowe poziomy rzeczywistości, pozwalająca dostrzegać inne niż dotychczas aspekty życia? Michał Zadara [na zdjęciu] w swoim najnowszym spektaklu zabiera nas w podróż do świata widzianego oczami osoby chorej psychicznie. "Księgę rodzaju 2" zobaczymy premierowo w sobotę [8 września] - w czasie obchodów 60-lecia Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
"Księga..." to tekst znanego rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa, od sześciu lat związanego z pionierami teatru dokumentalnego - Teatrem.doc z Moskwy. Obok niego jako współautorka tekstu figuruje Antonina Wielikanowa. Nie ma pewności czy jest postacią autentyczną czy też wymyśloną przez Wyrypajewa. Ta niepewność jest jednak tylko przedsmakiem tego, co wydarzy się w spektaklu, w którym nic nie jest do końca jasne. Michał Zadara: Chcę zbadać jak wyglądają przeżycia osoby, która nie czuje gruntu pod nogami i wszystko, co się w jej życiu wydarza poddaje w wątpliwość. Nie ma w tym spektaklu jakiegoś centrum, jednej prawdy. Nic nie jest do końca zrozumiałe.
Zadara dodatkowo zapętla swoją najnowszą realizację: obok bohaterów dramatu, czyli Boga, żony Lota, proroka Jana i samego Wyrypajewa, stawia własne tajemnicze postaci. Reżyser zadaje pytania o sens życia i skuteczność jego poszukiwania, prawdę i różne jej oblicza. Mówi też o kryzysie religijnym, który jest tożsamy z kryzysem ludzkiej psychiki. Sensy i konteksty się mnożą jak kolejne części rosyjskiej matrioszki. Tomasz Cymerman, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, grający jedną z tajemniczych postaci: Myślę, że część widzów może odebrać "Księgę..." jako spektakl bardzo nihilistyczny. Inni jako sztukę o wierze i nadziei. W spektaklu dużo jest ruchu, a interakcje pomiędzy aktorami bywają nieprzewidywalne.
"Ksiąga..." to jednak nie tylko dobitny tekst Wyrypajewa: ciekawie także zapowiada się oprawa muzyczna. Na żywo usłyszymy punkowo-elektroniczny duet Mass Kotki - dziewczyny zaśpiewają piosenki z tekstami autora dramatu. W spektaklu zobaczymy m.in.: Jana Peszka i Barbarę Wysocką.