Megawystawa
- Kantor jest moim mistrzem. Obu blisko nam do śmierci w teatrze - mówi LESZEK MĄDZIK.
"Waldemar Sulisz: - Dziś o godz. 17 Teatr Wielki otwiera nowy sezon wielką wystawą podsumowującą pana twórczość. Jak do tego doszło?
Leszek Mądzik: - Przed wakacjami pokazywałem w Teatrze Wielkim spektakl Odchodzi według Tadeusza Różewicza. Wtedy pojawiła się propozycja, by w Salach Redutowych zaprezentować wszystko, co robię w materii sztuki.
- W programie i na stronach internetowych Teatru Wielkiego czytamy, że jest to pierwsza tak wielka wystawą twórczości - jednego z największych artystów współczesnej polskiej sceny. Miło czytać takie słowa?
- Mój Boże, widać tak to widzą krytycy. Ale jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa.
- W 2001 r. Muzeum Teatralne zaprezentowało wystawę Tadeusz Kantor. Na drodze do teatru śmierci. Czy pana wystawa jest kontynuacją tamtej?
- Kantor jest moim mistrzem. Obu blisko nam do śmierci w teatrze. U niego była kresem. U mnie jest przystankiem na drodze do wieczności i spotkania z Bogiem.
- Jak pan zbudował wystawę?
- Wystawa w Muzeum Teatralnym składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest moim przedstawieniom. Składają się na nią repliki elementów scenografii ze spektakli Wędrowne, Wilgoć, Kir oraz Tchnienie, a także makiety wybranych scen ze spektakli Zielnik i Wrota. W tej części prezentowane są również zdjęcia z dwudziestu przedstawień, dokumentujące historię teatru. Poza instalacj ami scenicznymi na wystawie pokazane są moje fotografie z czterech cykli: Faktura, Czas, Sacrum i Postać - przedstawiające portrety ludzi, natury i dzieł sztuki. Są jeszcze moje plakaty.
- Wystawie towarzyszy niezwykłe światło.
- Wymyśliłem sobie tak od początku, że będę mój teatr malował światłem i ciemnością. Każdy spektakl jest obrazem malarskim. Czerń jest blejtramem, na którym białym pędzlem, czyli światłem, maluję poszczególne akty dramatu, który chciałbym ujawnić przed widzem. Zapraszam serdecznie.
Miejsce ekspozycji: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Muzeum Teatralne, Sale Redutowe. Godziny zwiedzania: wtorek-piątek, 10-16, od 2 października także sobota-niedziela, 11-17. Wystawa czynna również na godzinę przed przedstawieniem i w czasie przerw w spektaklu dla widzów Teatru Wielkiego -
Opery Narodowej".
Na zdjęciu fragment ekspozycji.