Teatr Malickiej
Teatr Malickiej działał do kwietnia 1939 przy Karowej 18, w dolnej sali na 450 miejsc. 13 stycznia 1939 roku zainaugurowano przedstawieniem Madame Bovary drugą scenę teatru przy ulicy Marszałkowskiej 8.
Obok Teatru Kameralnego był najdłużej, nieprzerwanie działającym teatrem prywatnym w Warszawie. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt, że całkowicie był zintegrowany z osobowością gwiazdy filmu i teatru Marii Malickiej.
Popularność sceny, przy Karowej 18, wzmagało również i to, że Malicka pracowała w duecie ze Zbyszkiem Sawanem, ulubieńcem publiczności, a prywatnie mężem aktorki. Wspólnie pojawiali się na ekranach kin i scenach teatralnych. Repertuar teatru bazował na tekstach zagranicznych dramatów: George’a Bernarda Shaw’a, Władysława Bus-Feketego, Dario Niccodemiego, Laszlo Miklosa.
Polski repertuar opierał się z jednej strony na dramatach klasycznych - Juliusza Słowackiego, Jana Adolfa Hertza, oraz nowoczesnych debiutantów: Romana Niewiarowicza i Antoniego Cwojdzińskiego. Najczęściej przedstawienia reżyserował Zbyszko Sawan, podejmował się tego zadania również Roman Zawistowski oraz Janusz Nowacki.
Teatr dawał rocznie prawie czterysta przedstawień, w prawie wszystkich obsadach pojawiała się Maria Malicka. Był to więc osobisty sukces i dyskontowanie popularności aktorki, ale też duża odpowiedzialność, o której Malicka często mówiła w prasie.
Repertuar Teatru Malickiej stał się w okresie okupacji podstawą programu jawnego Teatru Komedia, w którym aktorka powtarzała swoje kreacje.
Ewa Hevelke (2018)
Bibliografia:
- Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976
- Tomasz Mościcki, Teatry Warszawy. Kronika 1939, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009
Sezon: 1934 / 1935
Kierownictwo
dyrektor:
Maria Malicka
Zespół artystyczny
scenografowie: Stanisław Kurman
aktorzy: Bronisław Dardziński, Maria Malicka, Artur Młodnicki, Kazimierz Opaliński, Zbigniew Sawan